Puszcza Darżlubska

Puszcza Darżlubska, położona na południe od Błot Karwieńskich (około 16 km) i na północ od granic Wejherowa i doliny Redy, to zwarty kompleks leśny o powierzchni 15 908 ha. Rozciąga się na wzgórzach moreny dennej Kępy Puckiej i równinnym sandrze piaśnickim. Gleby to głównie brunatne, bielicowe, torfy i mursze. Kształt terenu i rodzaje gleb są efektem ostatniego zlodowacenia bałtyckiego, ustępującego około 10 tysięcy lat temu.

Obecnie stanowi ona 90% lasów nadleśnictwa Wejherowo, z dominacją buka, sosny, świerka, dębu i olszy. Morenę denną porasta buczyna niżowa i grądy, a równinę sandrową – bór sosnowy. Puszcza Darżlubska jest najbardziej na północ wysuniętym kompleksem leśnym w Europie.

Od 1994 roku uznana za Obszar Chronionego Krajobrazu, tworzy Leśny Kompleks Promocyjny Lasów Oliwsko-Darżlubskich z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Graniczy z OChK Pradoliny Łeby-Redy na zachodzie i w niewielkim fragmencie z Nadmorskim OchK na północy, tworząc korytarz ekologiczny dla migracji zwierząt. Na obszarze znajdują się rezerwaty "Darżlubskie Buki" i "Źródliska Czarnej Wody".

Puszcza ma także wartość historyczną, będąc częścią "Królewskiej Puszczy Darżlubskiej" z czasów bogatych łowów królewskich. Związana jest z bitwą z 1462 roku i tragicznymi wydarzeniami z czasów II wojny światowej, m.in. masowymi mordami hitlerowskimi w lasach niedaleko wsi Piaśnica Wielka. Dziś Pomnik Ofiar Piaśnicy upamiętnia te wydarzenia.

Obszar ten skrywa także malownicze wsie, takie jak Darżlubie, jedna z najstarszych w regionie. Wieś ta, należąca do Cystersów oliwskich, jest miejscem pochodzenia nazwy puszczy. Warto również odwiedzić Mechowo z jaskiniami pseudokrasowymi, czy Grotami Mechowskimi.

Dzięki bogactwu przyrody, kultury i historii, Obszar Chronionego Krajobrazu Puszczy Darżlubskiej stanowi doskonałe miejsce rekreacji. Przez las przebiegają trzy szlaki piesze, ścieżki rowerowe, trasy konne i narciarskie oraz trzy ścieżki dydaktyczne, ukazujące różnorodność tego unikalnego obszaru.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0