Pałac w Kłaninie - jaka jest lokalizacja, czy można zwiedzać, co

  • location_on ul. Kłanino 2, 84-107 Kłanino
  • phone 587 745 858
Pałac w Kłaninie

Pałac Kłanino, był od wieków świadkiem przemijających dziejów, stanowi niepowtarzalne miejsce pełne historii i elegancji. Wzniesiony na planie prostokąta z bocznymi skrzydłami, wieżą widokową, oraz tarasem przy wschodniej elewacji, pałac emanuje majestatem i urodą. Mury tego urokliwego miejsca od wieków gościły najszlachetniejsze rodziny regionu, od Kłanickich po von Grass.

Najbardziej wyjątkową atrakcją pałacu jest odrestaurowane wnętrze sieni gdańskiej z przełomu XVII i XVIII wieku. To prawdziwy skarb, jedno z pięciu zachowanych na świecie, z charakterystycznymi, bogato zdobionymi schodami, kominkiem oraz barokową gdańską szafą. Klatka schodowa, pochodząca z kamienicy przy ulicy Piwnej 8, zdobiąca ściany kominka kaflami z Delft z XVII wieku, przenosi nas w atmosferę minionych wieków. Historia ceglanej rezydencji splata się z dziejami drukarni, która przez wiele lat funkcjonowała nieopodal.

Pałac Kłanino to nie tylko zabytek, lecz także miejsce, gdzie nowoczesność splata się z tradycją.

Obok pałacu rozpościera się ponad 2-hektarowy park, zachowane dziedzictwo rodziny von Grass. Park to prawdziwa oaza spokoju, gdzie można znaleźć liczne pomniki przyrody, a wśród nich rzadkie okazy drzew. Aleja lipowa prowadząca do rezydencji, datowana na XIX wiek, zachowuje klimat minionych epok.

Historia pałacu splata się z historią regionu. Obok stoi kamienny spichlerz z XVIII wieku, doskonale zachowany i użytkowany do dzisiaj. Połączony z folwarczną wieżą ciśnień, który zaopatrywał w wodę pałac i gospodarstwo.

1 lipca 2022 roku otwarto Muzeum Pancerne w jednym z zabytkowych budynków folwarku. Wystawa stała placówki skupia się na historii militarnej drugiej wojny światowej, prezentując unikalne eksponaty, takie jak sowiecki czołg T-34/85, niemieckie działo szturmowe Sturmgeschütz III oraz niemiecki czołg średni Panzerkampfvagen V Panther. To miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, tworząc fascynującą mozaikę przeszłości. Pałac Kłanino to nie tylko budowla, to opowieść o ludziach i ich losach, zapisana w kamieniu i historii.

Pałac w Kłaninie położony jest w pobliżu ścieżki rowerowej Krokowa - Swarzewo.

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2023 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.karwienskieblota.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0